Loading…

Kuntavaalikatsaus osa 2

Helmikuussa 2019 yhdyskuntalautakunta äänesti liikennevalojen painonappien eli ns. nöyryytys- tai anelunappien poistamisesta. Tällä kertaa yhdistyksen tavoitteita kannattivat Vihreiden ja Vasemmistoliiton edustajat sekä Kaisa Vatanen SDP:stä. Anelunappeja löytyy edelleen eri puolilta kaupunkia, ja useissa paikoissa ne on sijoiteltu esimerkiksi pyöräilyn kannalta mahdottomiin paikkoihin. Myös talvisin – nykyisen talvikunnossapidon tason aikana – napit ovat usein myös kävelijöiden hankalasti saavutettavissa. Napit ovat ensisijaisesti olemassa autoliikenteen punaisten valojen minimoimiseksi, jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden sujuvan liikkumisen kustannuksella.

Yhdistyksen tavoitteiden mukaisesti äänestivät Vihreät, Vasemmistoliitto ja yksi SDP:n jäsen. Vastaan äänestivät Kokoomus, SDP:n kaksi muuta jäsentä, Keskusta ja PS.

Lue myös kuntavaalikatsauksen ensimmäinen osa, Amuri(n)tunneli.